ŠKOLSKÝ PORIADOK
školský rok 2024/2025
Základná škola Kráľová pri Senci
Školský poriadok bol prerokovaný Pedagogickou radou dňa: 12. 9. 2024
Školský poriadok bol predložený Rade školy dňa: 30. 9. 2024
zriaďovateľovi: 30. 9. 2024
Školský poriadok upravuje § 153 zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Úlohou vnútorného poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školským a pracovným úrazom.
Dodržiavanie vnútorného poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinní tento vnútorný poriadok dodržiavať.
Riaditeľ školy dňom 1. 10. 2024 vydáva tento školský poriadok, zároveň ruší školský poriadok zo dňa 25. 9. 2023. Školský poriadok ZŠ obsahuje osobitnú časť pre odbornú počítačovú učebňu, učebňu na cvičenie, školský klub detí a školskú jedáleň.
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Začiatok vyučovania je o 7.45 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 10, 20, 30 minútové, veľká prestávka nasleduje po druhej vyučovacej hodine a trvá 20 minút.
Časové rozdelenie dňa
07.15 – 07.40 hod príchod do školy
07.00 – 07.40 hod 1. vyučovacia hodina (nultá)
07:45 – 08:30 hod 2. vyučovacia hodina
08.40 – 09.25 hod 3. vyučovacia hodina
09.45 – 10.30 hod 4. vyučovacia hodina
10.40 – 11.25 hod 5. vyučovacia hodina
11.35 – 12.20 hod 6. vyučovacia hodina
12.30 – 13.15 hod 7. vyučovacia hodina
13.45 – 14.25 hod 8. vyučovacia hodina
Článok 1
Práva žiakov
1. Žiak má právo navštevovať 2 nepovinné predmety, ak sú otvorené, resp. záujmové útvary.
2. Žiaci 1. stupňa majú právo navštevovať školský klub detí (ŠKD).
3. Žiak školy môže byť členom spoločenských organizácií, ak členstvo táto organizácia žiakom dovoľuje. Žiak môže navštevovať jazykovú školu, CVČ, osvetové zariadenie alebo môže pracovať v športových oddieloch.
4. Žiak má právo na zapožičanie učebníc (okrem 1. ročníka ZŠ, ktoré sa stávajú osobným vlastníctvom žiaka) a tieto nepoškodené po ročnom užívaní vráti škole.
5. Žiaci školy majú právo stravovať sa v školskej výdajni jedál.
6. Žiak má právo na jemu zrozumiteľný výklad učiva.
7. Žiak má právo k danému učivu položiť akúkoľvek otázku a dostať na ňu odpoveď.
8. Žiak má právo na objektívne hodnotenie.
9. Žiak má právo na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľa a spolužiakov.
10. Žiak má právo na ochranu zdravia a bezpečnosť pri výchovno-vyučovacom procese.
11. Žiak má právo na dodržiavanie základných psycho-hygienických noriem vo výchovno-vzdelávacom procese (v jeden deň najviac 2 písomné práce trvajúce viac ako 30 minút).
12. Žiak má právo v primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.
13. Žiak má právo ospravedlniť svoju nepripravenosť na vyučovaciu hodinu pred jej začiatkom zo závažného dôvodu.
14. Na začiatku školského roka má žiak právo vybrať si, s kým chce sedieť. Spoločne s triednym učiteľom si každá trieda vytvorí zasadací poriadok, ktorý sa stáva pre žiakov záväzným. Zasadací poriadok na vyučovacej hodine je možné zmeniť len so súhlasom vyučujúceho. V prípade, že žiak vyrušuje, má učiteľ právo presadiť ho od spolužiaka, ktorého si vybral.
15. Žiak má právo na prestávku, ako ju stanovuje vnútorný poriadok školy.
16. Žiak má právo zvoliť si náplň prestávok, pokiaľ zachová pravidlá bezpečnosti a neruší ostatných. Kvôli pravidlám bezpečnosti sa počas veľkej prestávky zakazuje pohyb na nových preliezačkách, na multifunkčnom ihrisku, na bežeckej dráhe, návšteva cudzích osôb.
Článok 2
Povinnosti žiakov
I. Dochádzka žiakov do školy
1. Žiak je povinný dochádzať na vyučovanie a ostatné podujatia organizované školou pravidelne a dochvíľne.
2. Vyučovanie a podujatia školy môže žiak vymeškať pre chorobu, vážnu udalosť v rodine, pre veľmi nepriaznivé počasie a nepredvídané dopravné pomery.
3. Ak žiak chýba na vyučovaní z vopred známych dôvodov, zákonný zástupca je povinný oznámiť to včas triednemu učiteľovi.
4. Každú neúčasť na vyučovaní je žiak povinný ospravedlniť hodnoverným dokladom alebo písomným ospravedlnením rodiča, resp. zákonného zástupcu žiaka, lekára.
II. Príchod žiakov do školy
1. Žiaci na vyučovanie prichádzajú od 7.15 hod – 7.40 hod tak, aby najneskôr 5 minút pred začatím 1. vyučovacej hodiny boli na svojom mieste s pripravenými učebnými pomôckami. Na popoludňajšie vyučovacie hodiny a záujmovú činnosť prichádzajú žiaci 5 minút pred začiatkom vyučovania (činnosti). Do budovy vstupujú so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa.
2. Budova školy sa ráno uzavrie o 7.45 hod. Do školskej budovy žiaci vchádzajú najmä hlavným vchodom, je možné použiť aj zadný vchod školy.
3. Žiaci, ktorí prídu do školy skôr ako 7.15, sa zdržiavajú vo vestibule školy, pričom sa správajú slušne, ticho a neubližujú iným žiakom. Ojedinelé prípady rieši na písomnú žiadosť rodiča riaditeľ školy.
4. Žiaci, ktorí navštevujú rannú prevádzku ŠKD, prichádzajú od 6.30 a zdržujú sa v herni v 1. prístavbe.
5. Žiak si pred vstupom do budovy školy dôkladne očistí obuv, prezuje sa do zdravotne neškodných prezuviek s bledou podrážkou, na chodbe pri svojej triede si uloží topánky do lavičky a odloží vrchný odev na vešiakovú stenu. Po skončení vyučovania je žiak 5. – 9. ročníka povinný brať prezuvky a cvičebný úbor domov. Ak žiak nosí ortopedické prezuvky, môže si ich nechať vo vrecúšku na vešiaku.
6. V areáli školy nie je z bezpečnostných dôvodov dovolené zdržiavať sa mimo pedagogického dozoru určeného riaditeľom školy.
III. Správanie sa žiakov na vyučovaní
1. Žiak dochádza na vyučovanie a všetky školské podujatia načas, riadne pripravený, so všetkými učebnicami a školskými potrebami, ktoré podľa rozvrhu potrebuje na vyučovanie. Veci potrebné na hodinu si žiak pripraví cez prestávku, ostatné veci má v aktovke.
2. Žiak má triednym učiteľom určené miesto podľa zasadacieho poriadku, ktoré nesmie v priebehu vyučovania svojvoľne meniť. V odborných učebniach určuje žiakovi miesto príslušný vyučujúci.
3. Po prvom zazvonení je každý žiak na svojom mieste a v tichosti očakáva príchod vyučujúceho.
4. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne, sleduje učiteľov výklad i odpovede spolužiakov, aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
5. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
6. Ak sa žiak na vyučovanie nepripraví alebo nemá domácu úlohu, ospravedlní sa vyučujúcemu na začiatku hodiny, pričom uvedie dôvod svojej nepripravenosti. Domáce úlohy žiaci vypracovávajú doma a neodpisujú ich v škole.
7. Žiak má povinnosť osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich, byť disciplinovaní, plniť pokyny pedagogických a ostatných zamestnancov školy a správať sa v škole tak, aby robili česť sebe i škole.
8. Žiak je povinný ihneď oznámiť príslušnému vyučujúcemu každý, aj drobný úraz alebo zdravotný problém.
9. Žiak môže opustiť triedu, cvičisko alebo pracovné miesto len so súhlasom príslušného vyučujúceho.
10. Žiak udržiava svoje miesto a okolie v čistote a poriadku.
11. Manipulovať s oblokmi, žalúziami, svetelnými vypínačmi a didaktickou technikou umiestnenou v učebniach môžu žiaci len so súhlasom učiteľa.
12. Na vyučovaní, počas prestávok i v mimo vyučovacom čase je zakázaná akákoľvek forma šikanovania spolužiaka alebo skupiny spolužiakov akýmkoľvek spôsobom, t.j. fyzicky, slovne, zastrašovaním, krádežou a poškodzovaním vecí, manipulatívne, zosmiešňujúcimi a ponižujúcimi príkazmi.
13. Nie je dovolené vykláňať sa z oblokov a vyhadzovať von papiere, odpadky, akékoľvek predmety.
14. Žiak do školy nenosí predmety, ktoré na vyučovaní nepotrebuje. Ak vyučujúci takýto predmet zistí, žiakovi ho odoberie a vráti rodičom. Cenné veci a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Pri ich odcudzení škola nemusí robiť žiadne opatrenia.
15. Žiakom sa zakazuje sadať na parapetné dosky, nosiť v budove školy nebezpečnú obuv (šľapky, dreváky, topánky na vysokom opätku), opúšťať počas vyučovania školskú budovu, dlho sa zdržiavať na WC, behať a ohrozovať spolužiakov, fajčiť (tabakové aj elektronické cigarety), požívať nealkoholické nápoje s obsahom kofeínu (kofola, cola), radlery, energetické nápoje, alkohol a narkotiká.
16. Keď do triedy vstúpi dospelá osoba, žiaci sa pozdravia vstaním a sadnú si na pokyn učiteľa. Pri jej odchode z triedy taktiež pozdravia vstaním.
17. Všetky písomnosti a potvrdenia si žiaci vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa.
18. Na školských vychádzkach, exkurziách, výletoch, lyžiarskom a plaveckom výcviku dodržiavajú pokyny vedúceho učiteľa a ostatných pedagogických pracovníkov. Dodržiavajú určené termíny miesta a času sústredenia.
19. Na škole sa stanovujú tieto opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog:
a) vstup do budovy cudzím osobám sa zakazuje, je možný len so súhlasom vedenia školy iba po predchádzajúcom telefonickom dohovore
b) učitelia, pracovníci školy sú povinní sledovať podozrivé správanie žiakov, či nešíria drogy alebo iné omamné látky
c) v prípade podozrenia situáciu riešia v úzkej spolupráci s vedením školy
d) ak je niektorý žiak pod vplyvom omamných látok, v spolupráci s vedením školy kontaktujú zákonného zástupcu žiaka
20. Žiakom sa prikazuje:
a) zúčastňovať sa školení a poučení uskutočňovaných školou
b) dodržiavať predpisy a pokyny BOZ, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení
c) oznamovať triednemu učiteľovi všetky chyby a nedostatky, ktoré ohrozujú bezpečnosť, používať predpísané ochranné pracovné pomôcky
21. Je zakázané používať mobilný telefón, MP3, smart hodinky na vyučovaní, preto žiak na začiatku 1. vyučovacej hodiny odovzdá svoj mobilný telefón aj smart hodinky príslušnému učiteľovi. Ten mu bude vrátený po skončení vyučovania. V prípade, že žiak neodovzdá mobilný telefón a počas vyučovania ho používa, učiteľ má právo telefón žiakovi zobrať, odovzdať riaditeľovi školy a ten ho vráti zákonnému zástupcovi žiaka.
IV. Správanie sa žiakov cez prestávky
1. Počas malých prestávok zostávajú žiaci vo svojich triedach, pripravujú sa na nasledujúcu hodinu. Dvere do triedy majú dokorán otvorené. Žiakom je dovolené krokom prejsť do inej triedy so súhlasom dozorkonajúceho učiteľa za účelom požičania pomôcok.
2. Po druhej vyučovacej hodine si žiaci nechajú osobné veci v triede a odchádzajú na veľkú prestávku na školský dvor, ktorý nesmú svojvoľne opustiť. V prípade nepriaznivého počasia sa všetci prechádzajú po chodbách školy. Do tried postupne odchádzajú podľa pokynov dozorkonajúceho učiteľa.
3. Papiere a rôzne odpadky odhadzujú žiaci do košov, je zakázané rozhadzovať odpadky po chodbách, záchodoch, hádzať do záchodových mís, pisoárov, umývadiel.
4. Presun žiakov z triedy do triedy, do odborných PC učební, telocvične zabezpečujú žiaci pod vedením príslušného učiteľa alebo samostatne pod dozorom dozorkonajúcich učiteľov.
5. Presun žiakov na krúžky je samostatný v zodpovednosti vedúcich záujmových útvarov a zákonných zástupcov.
V. Odchod žiakov zo školy
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak uloží svoje veci do aktovky, uprace svoje pracovné miesto a okolie od papierov i iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
2. Na pokyn učiteľa žiaci opustia triedu.
3. Žiak je povinný opustiť areál školy. Škola nenesie zodpovednosť za žiaka, ktorý porušil toto nariadenie.
4. Za žiakov navštevujúcich ŠKD preberá plnú zodpovednosť vychovávateľka, ktorá si žiakov preberie po poslednej vyučovacej hodine od vyučujúceho. Odovzdaním žiakov končí zodpovednosť učiteľa za žiaka.
VI. Starostlivosť o školské zariadenia, školské potreby, o prostredie učební, chodieb a školského dvora
1. Žiak je povinný šetriť školskú budovu, všetko jej vonkajšie aj vnútorné zariadenie.
2. Ak úmyselne alebo z nedbalosti poškodí učebnice, učebné pomôcky alebo iný školský majetok, jeho rodičia alebo zákonný zástupca sú povinní túto škodu nahradiť v plnej hodnote ( Školský zákon § 144, odstavec 7, písmeno e). Ak sa nezistí vinník, vzniknutú škodu nahradí celý kolektív triedy.
3. Každý žiak je povinný mať učebnice a zošity riadne zabalené. Ak žiak v priebehu školského roka poškodí učebnicu, poškodenie musí uhradiť. Ak učebnicu stratí, musí ju zaplatiť ako novú.
4. Kolektívy tried sa v triedach starajú o estetickú úpravu a sústavnú kontrolu stavu žiackeho nábytku, a ostatného inventáru triedy.
5. Poškodenie majetku v správe školy rieši triedny učiteľ so zákonným zástupcom, ktorý je povinný škodu nahradiť.
VII. Starostlivosť o zovňajšok a zdravie
Žiak musí byť v škole a na všetkých školských i mimoškolských podujatiach vhodne, čisto oblečený a upravený (viď. §20 ods.1 Vyhlášky MŠ SR č.320/2008 o základnej škole v aktuálnom znení 437/2020, platnej od 18. decembra 2020).
- Pred vyučovaním sa žiak prezúva a necháva si obuv a vrchný odev v šatni.
- Na vyučovanie prichádza žiak vhodne (adekvátne), čisto a bez výstredností oblečený a upravený.
- Odporúčaná a na škole vyžadovaná norma vhodného obliekania z etického a zdravotného hľadiska je stanovená tak, že oblečenie nesmie byť priehľadné/priesvitné, musí zakrývať celý trup (brucho nesmie byť odhalené), bez veľkých výstrihov na hrudi či chrbte (odhaľujúcich spodnú bielizeň). Dĺžka minisukní a krátkych nohavíc je ohraničená dosahom rúk.
- Žiakovi sa neodporúča nosiť dennodenne tepláky zo zdravotných a estetických dôvodov.
- V budove školy žiaci na hlavách nemajú čiapky ani iné pokrývky hlavy a nenosia na tvári slnečné okuliare.
- Výstrednosti sú zakázané. Za výstrednosť sa považuje piercing na viditeľnom mieste, farebné vlasy, účesy vo forme chocholov, vystrihaných, či vyholených pásov. Rovnako sa za výstrednosť považuje výrazné líčenie a lakovanie nechtov. Úprava tváre líčením pre žiakov ZŠ zo zdravotného hľadiska nie je vhodná. Miera tolerancie je stanovená na aplikáciu jemného, málo výrazného make-upu, ktorý sa používa na úpravu aknóznej pleti, bezfarebný, málo výrazný lesk na pery, či bezfarebný alebo telový lak na nechty.
- Zakazuje sa do školy nosiť na oblečení alebo školských potrebách označenia potláčajúce a odsudzujúce isté skupiny ľudí, výrazy provokujúce násilie a nenávisť, sexuálne narážky, symboly propagujúce fašizmus, rasizmus, drogy, či už v nápisoch alebo obrázkoch.
- Žiak dbá na dodržiavanie osobnej hygieny, čistotu nechtov a vlasov. Dĺžka vlasov nesmie obmedzovať funkciu zmyslových orgánov (hlavne očí).
- Trvalé tetovanie je zakázané.
- Na pracovné vyučovanie, technickú výchovu a výtvarnú výchovu má žiak vhodný pracovný odev podľa pokynov vyučujúceho.
- Na hodinách telesnej výchovy používa cvičebný úbor podľa pokynov vyučujúceho; nie je dovolené cvičiť v oblečení, ktoré má žiak na sebe počas vyučovania.
- Bafky a šatky nie sú povolené ako náhrada za rúško, či respirátor.
- V prípade, že žiak poruší niektoré z ustanovení, nebude pripustený na vyučovanie a rodič bude upovedomený o tom, že si ho má prísť prevziať.
- V prípade, že sa žiak necíti zdravotne v poriadku počas vyučovania, oznámi to ihneď vyučujúcemu.
VIII. Správanie žiakov mimo školy
1. Na školských výletoch, exkurziách a akciách mimo školy sa žiaci správajú spôsobom, ktorý robí česť škole. Rešpektujú príkazy učiteľov a dodržiavajú ich pokyny. Ak sa niektorý žiak správa nevhodne a nerešpektuje príkazy učiteľov, učiteľ má právo takýchto žiakov vylúčiť z vyššie uvedených akcií.
2. Žiaci sú povinní slušne sa správať aj v mimo vyučovacom čase, počas voľných dní a školských prázdnin.
3. Žiak je zdvorilý voči dospelým osobám, najmä chorým, starším ľuďom a ženám.
4. Chránia si svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbajú o bezpečnosť na ulici a dodržujú dopravné predpisy.
5. Žiaci základnej školy navštevujú podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov. Vo večerných hodinách sa na verejných, kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach zúčastňujú iba v sprievode rodičov alebo inej dospelej osoby.
6. Používanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie je i v mimovyučovacom čase ZAKÁZANÉ!!!
Článok 3
Práva učiteľov
Pedagogickí zamestnanci majú všetky práva vyhradené zákonmi a dokumentmi: Ústava SR, Deklarácia ľudských práv a Zákonník práce.
1. Učiteľ má právo vyžadovať od žiakov rešpektovanie pravidiel spoločenského správania sa a vnútorného poriadku školy.
2. Učiteľ má právo vyžadovať od žiakov čo najlepšie výchovno-vyučovacie výsledky v rámci ich schopností.
3. Učiteľ má právo na priaznivé podmienky pre svoju prácu, na podporu vedenia školy, na ochranu svojho zdravia.
4. Učiteľ má právo navrhovať výchovné opatrenia.
5. Učiteľ má právo združovať sa v profesijných, záujmových a odborových organizáciách, slobodne vyjadrovať svoj názor, zapájať sa do projektov, zúčastňovať sa školení, kurzov, ktoré umožňujú profesijný rast a súvisia s jeho zamestnaním.
Povinnosti učiteľov
1. Učiteľ je povinný byť v škole v čase určenom rozvrhom hodín, rozvrhom dozorov, v čase porád, zastupovania iného učiteľa, v čase mimotriednej práce so žiakmi. Učiteľ si spravidla plní všetky úlohy vyplývajúce z vyučovania daného dňa (kontrola pedag. dokumentácie, žiackych knižiek.) do cca 14.00 hod. Opravovanie písomných prác a prípravu na vyučovanie na ďalší deň môže vykonávať aj mimo pracoviska.
2. Učiteľ je povinný byť v škole najneskôr 5 minút pred vyučovaním.
3. Vážny dôvod svojej neprítomnosti na pracovisku je povinný oznámiť riaditeľovi školy.
4. Učiteľ je povinný vykonávať dozor nad žiakmi v škole pri vyučovaní, pred ním a po ňom, cez prestávky, v školskej jedálni podľa rozpisu dozoru.
5. Každý úraz alebo pracovný úraz učiteľa ihneď oznámiť riaditeľovi školy a zapísať ho do príslušnej dokumentácie.
6. Učiteľ je povinný pripraviť si učebné pomôcky deň vopred.
7. Zápisy do triednej knihy, klasifikačného záznamu a výkazu robiť pravidelne.
8. Učiteľ je povinný hodnotiť písomné práce žiakov včas a pravidelne.
9. Výmenu vyučovacích hodín, exkurziu, vychádzku, návštevu rôznych podujatí v čase vyučovania je učiteľ povinný vopred oznámiť riaditeľovi školy, resp. zástupcovi školy.
10. Učiteľ je povinný dbať na dodržiavanie hygienických zásad, bezpečnosti pri práci, viesť žiakov k šetreniu spoločného majetku, šetrnému zaobchádzaniu s učebnicami a učebnými pomôckami.
11. Učiteľ je povinný sledovať plán práce školy a plniť úlohy z neho vyplývajúce.
12. V priestoroch školy je prísny zákaz fajčiť, požívať v pracovnom čase alkoholické nápoje. Pri príležitostných oslavách je povolená výnimka so súhlasom riaditeľa školy.
13. Učiteľ je povinný upozorniť rodičov na priestupky žiakov zápismi do žiackej knižky alebo na Edupage. Pohovory s rodičmi zásadne vykonávať mimo vyučovania.
14. Učiteľ je povinný odborne a metodicky sa vzdelávať, efektívne využívať vyučovací čas.
15. Učiteľ je povinný zachovávať dôvernosť informácií.
I. Povinnosti triedneho učiteľa
a) vychovávať žiakov svojej triedy
b) koordinovať úsilie všetkých vyučujúcich a monitorovať úroveň vedomostí žiakov
c) sledovať správanie žiakov v triede, ich prospech, dochádzku a pravidelne ich vyhodnocovať
d) viesť triednu knihu a ostatnú pedagogickú dokumentáciu
e) triedne schôdzky RZ využívať na informovanie rodičov o výchovno-vyučovacom procese, jeho výsledkoch, o dianí v škole, zintenzívňovať spoluprácu s rodičmi
f) plniť ďalšie úlohy v triede podľa pokynov vedenia školy
II. Povinnosti dozorkonajúceho učiteľa
Pedagogický dozor nad žiakmi plní funkciu bezpečnostnú a preventívnu. Pedagogickí zamestnanci pri dozore sledujú a kontrolujú činnosť žiakov, sú oprávnení dávať im primerané príkazy a poučenia. Pedagogický dozor nad žiakmi v škole, v areáli školy a na akciách organizovaných školou patrí medzi povinnosti pedagogických zamestnancov a zahŕňa sa do ich pracovného času.
a) dozorkonajúci učiteľ je povinný nastúpiť podľa rozpisu dozorov od 7.15 hod do 14.00 hod
b) skontrolovať včasný nástup kolegov na hodiny po skončení prestávky
c) počas obedňajšej prestávky je povinný zdržiavať sa na chodbách, usmerňovať žiakov čakajúcich na mimotriednu a mimoškolskú činnosť a posielať domov žiakov, ktorí už nemajú povinnosti v škole
d) kontrolovať poriadok na chodbách, v triedach počas prestávok
Článok 4
Opravné a komisionálne skúšky
1. Žiakovi, ktorý má na konci druhého polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže so súhlasom riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu.
2. Opravné skúšky sa konajú posledný týždeň hlavných prázdnin. Termín určí riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade. Ak žiak zo závažných dôvodov nemôže prísť na opravné skúšky, riaditeľ umožní vykonať opravné skúšky najneskôr do 15. septembra. Do toho času žiak navštevuje podmienečne najbližší vyšší ročník.
3. Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, klasifikuje sa z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal robiť opravnú skúšku, stupňom nedostatočný.
4. Komisionálne skúšky vykonáva žiak v týchto prípadoch:
a) ak je skúšaný v náhradnom termíne
b) keď koná opravné skúšky
c) ak sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy
d) ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti klasifikácie v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, môže požiadať o preskúšanie do 3 dní odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie
e) ak je oslobodený od povinnosti dochádzať do školy
f) pri individuálnom vzdelávaní (podľa § 24 školského zákona)
g) v prípade, že plní povinnú školskú dochádzku v zahraničí
h) v prípade, ak žiak vymešká viac ako 30% vyučovacích hodín z daného predmetu počas 1 polroka
5. Komisia pre komisionálne skúšky je trojčlenná. Skladá sa z predsedu, ktorým je spravidla riaditeľ alebo ním poverený učiteľ, skúšajúceho učiteľa, ktorým je spravidla učiteľ vyučujúci žiaka príslušný predmet a prísediaceho, ktorý má aprobáciu pre daný alebo príbuzný predmet. Výsledok komisionálnej skúšky vyhlási predseda komisie v deň konania skúšky. Tento výsledok je pre klasifikáciu žiaka konečný.
Článok 5
Základné práva a povinnosti rodičov
I. Práva a povinnosti rodiča (zákonného zástupcu žiaka)
1. Rodičia, resp. zákonní zástupcovia žiakov, sa dobrovoľne združujú v Združení rodičov a priateľov školy.
2. Úlohou ZRPŠ je poskytovať škole materiálnu pomoc verejnoprospešnou prácou svojich členov, predovšetkým pri zlepšovaní školského prostredia, poskytovať škole finančnú pomoc pri zabezpečovaní mimoškolských a mimotriednych výchovných podujatí, plniť podľa potreby ďalšie úlohy v prospech školy.
3. ZRPŠ nezasahuje do výchovno-vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho.
4. Rodičom a iným osobám nie je dovolené vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a vyrušovať učiteľa na vyučovacej hodine, pokiaľ tak nebude prípadne vopred dohodnuté a povolené riaditeľom školy alebo jeho zástupcom.
5. Rodič má plnú zodpovednosť za svoje dieťa v čase mimo vyučovania.
II. Styk zákonných zástupcov žiaka s vedením školy, triednym a ostatnými učiteľmi
1. Styk zákonného zástupcu žiaka s riaditeľstvom školy a s učiteľmi je možný iba po skončení vyučovania. Vo výnimočných prípadoch pred vyučovaním, cez prestávky alebo na pozvanie učiteľa v určený čas.
III. Spolupráca školy a rodiny
1. Škola priebežne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka. Jedným z prostriedkov je žiacka knižka pre žiakov 1. stupňa. Do žiackej knižky sa vpisujú iba dôležité oznamy. Na komunikáciu a informácie pre rodičov sa používa Edupage.
2. Učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o prospechu a správaní, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly.
3. Pred zápisom do žiackej knižky, prípadne na Edupage, učiteľ vždy zváži, či v danom momente nie je vhodnejší spôsob styku s rodičmi – napr. rozhovor po triednej schôdzke, list rodičom, pozvanie rodičov do školy, návšteva v rodine.
4. Ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do 3 dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.
IV. Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
- Žiak dochádza do školy a na všetky podujatia organizované školou pravidelne a včas,
- neprítomnosť žiaka na vyučovacom procese sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára v prípade, kedy chýba žiak/je neprítomný vo vyučovacom procese najviac 5 dní po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a v súhrnne daného mesiaca ide najviac o 10 vyučovacích dní,
- potvrdenie od lekára sa vyžaduje – ak žiak chýba vo vyučovacom procese/je neprítomný na vyučovacom procese z dôvodu ochorenia viac ako 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní, alebo v súhrne daného mesiaca ide o viac ako 10 vyučovacích dní.
- Opakovaná neprítomnosť – vo výnimočných prípadoch a osobitne v odôvodnených prípadoch si škola môže vyžiadať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka, alebo iný doklad, ktorý potvrdzuje odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti na vyučovacom procese a to najmä pri opakovanej neprítomnosti. Uvedené platí, aj keď ide o ospravedlnenie podľa vyššie uvedených neprítomnosti žiaka na vyučovacom procese.
- Dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti dieťaťa, alebo žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach,
- vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch (ak škola má podozrenie na zneužívanie právomoci), môže škola vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka, alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti,
- na dobu dlhšiu ako tri dni je žiak na základe žiadosti rodiča uvoľňovaný riaditeľom školy: zo závažných rodinných dôvodov, za účasť žiaka na mimoškolských súťažiach.
- Za závažné rodinné dôvody sa považuje účasť na svadbe, promóciách, pohrebe, odcestovanie do zahraničia.
- Žiadosť musí byť doručená najmenej tri dni pred začiatkom predpokladanej neprítomnosti,
- ak sa žiak nezúčastní vyučovania z nepredvídaného dôvodu, je povinný jeho zákonný zástupca oznámiť túto skutočnosť hneď v prvý deň neprítomnosti triednemu učiteľovi,
- v prípade, že tak zákonný zástupca neurobí a nereaguje ani na telefonické výzvy triedneho učiteľa, môže triedny učiteľ považovať neprítomnosť žiaka v škole za neospravedlnenú,
- pri návrate do školy je žiak povinný bezprostredne po nástupe do školy po vymeškaní, prípadne najneskôr do dvoch dní predložiť triednemu učiteľovi hodnoverný doklad (potvrdenie od lekára) podpísaný zákonným zástupcom (dodatočné potvrdenie triedny učiteľ nemusí akceptovať),
- za neospravedlnenú absenciu budú žiakovi udelené zodpovedajúce výchovné opatrenia,
- ak žiak vymešká v jednom polroku viac ako 30% z plánovaného počtu hodín v predmete a nie je možné ho klasifikovať, absolvuje komisionálnu skúšku,
- absencia dlhšia ako 15 min. sa počíta ako absencia na celej vyučovacej hodine, 3 absencie kratšie ako 15 min. sa počítajú ako absencia na jednej vyučovacej hodine,
- žiaci, ktorí sú rozhodnutím riaditeľa oslobodení od vyučovania predmetu, sa nemusia zúčastňovať na týchto hodinách, ak sú okrajovými hodinami rozvrhu triedy (prvá alebo posledná vyučovacia hodina dňa),
- v inom prípade sa na hodine zúčastňujú a riadia sa pokynmi vyučujúceho,
Článok 6
Stravovanie v školskej jedálni
1. Žiaci sú povinní zaplatiť poplatok za stravu v termíne stanovenom vedúcou ŠJ. V prípade, že niekto nezaplatí včas, nemá nárok na obed.
2. Správanie žiakov v školskej jedálni usmerňuje vnútorný poriadok školskej jedálne a dozorkonajúci učiteľ.
3. V prípade nevhodného správania sa v školskej jedálni môže byť žiak vykázaný do priestorov chodby a odstravovaný ako posledný, resp. podľa rozhodnutia dozorkonajúceho učiteľa.
4. V školskej jedálni je zakázané zdržiavať sa rodičom a žiakom, ktorí sa nestravujú.
Článok 7
Triedna samospráva žiakov
1. Žiacky kolektív triedy so súhlasom triedneho učiteľa volí žiacku samosprávu, ktorú tvoria predseda a ďalší členovia (podľa odporúčania triedneho učiteľa). Predseda zastupuje triedu, dbá o poriadok, správanie spolužiakov, o inventár triedy, predkladá požiadavky triednemu učiteľovi a ostaným vyučujúcim. Povinnosti ďalších členov určuje triedny učiteľ. Triedna žiacka samospráva je pomocný orgán triedneho učiteľa.
2. Týždenníkov určuje triedny učiteľ. Ich povinnosti sú:
a) pred vyučovaním zotrú tabuľu a pripravia kriedu a ostatné pomôcky
b) na každej vyučovacej hodine na požiadanie vyučujúceho hlásia neprítomných
c) po 5 minútach od zvonenia na hodinu oznámia vedeniu školy prípadnú neprítomnosť učiteľa na vyučovacej hodine
d) cez prestávky vetrajú triedu, dbajú o estetické prostredie triedy, vrátane starostlivosti o kvety
e) po skončení vyučovania zotrú tabuľu, uložia pomôcky, zatvoria obloky, prekontrolujú uzáver vody v triede
Článok 8
Výchovné opatrenia a odmeny
1. Výchovné opatrenia a odmeny sa udeľujú podľa metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov
2. Triedny učiteľ 1x za mesiac vykoná kontrolu žiackych knižiek papierových aj elektronických, dopíše známky a poznámky, skontroluje podpísanie žiackej knižky rodičmi. V prípade dlhodobého nezáujmu zo strany rodičov ich predvolá do školy.
I. Opatrenia na posilnenie disciplíny
Ukladajú sa žiakom za závažné alebo opakované previnenia, spravidla predchádzajú zníženia známky zo správania. Pred udelením opatrenia je potrebné previnenie objektívne prešetriť za prítomnosti zákonného zástupcu žiaka. Podľa závažnosti previnenia sa uloží žiakovi niektoré z týchto opatrení:
a) zápis do klasifikačného záznamu v elektronickej žiackej knižke (EŽK)
b) zápis do žiackej knižky
c) napomenutie triednym učiteľom – 3 – 4 zápisy za závažné alebo opakované porušenia školského poriadku
d) pokarhanie triedneho učiteľa: 5 – 7 zápisov, prerokovať na pedagogickej rade
e) pokarhanie riaditeľom školy: 8 – 9 zápisov, prerokovať na pedagogickej rade
f) znížená známka zo správania: 10 a viac zápisov, počet vymeškaných neospravedlnených hodín:
II. stupeň 12 – 19 neospravedlnených hodín
III. stupeň 20 – 30 neospravedlnených hodín
IV. stupeň 31 a viac neospravedlnených hodín
II. Odmeny a ocenenia
Individuálna ústna pochvala učiteľom
Pochvala triednym učiteľom
a) za výborný prospech a vzorné správanie
b) za reprezentáciu triedy a školy v súťažiach (úspešný riešiteľ v školských alebo obvodných kolách súťaží)
c) za pomoc triednemu učiteľovi, prípadne iným vyučujúcim, za korektné vzťahy medzi spolužiakmi
Pochvala riaditeľom školy
a) za výborný prospech a vzorné správanie
b) za reprezentáciu školy (úspešný riešiteľ v okresných, regionálnych a vyšších kolách súťaží)
c) za záslužný alebo statočný čin
Udelenie vecnej odmeny
a) na konci školského roka za vzornú reprezentáciu školy
b) za vzornú dochádzku – 0 vymeškaných hodín za celý školský rok
Článok 9
Školský klub detí
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe vyplnenia zápisného lístka rodičmi a zaplatení mesačného poplatku na žiaka. Výška poplatku bola stanovená Obecným zastupiteľstvom v Kráľovej pri Senci vo VZN č. 1/OZ-2022.
2. Pravidlá v ŠKD
a) ak má žiak odísť z ŠKD v iný čas ako je uvedený na zápisnom lístku, rodičia sú povinní oznámiť to vychovávateľke písomne zápisom v žiackej knižke alebo prostredníctvom Edupage ideálne do 11:00 hod v deň, kedy žiadajú uvoľnenie svojho dieťaťa alebo poslať po žiaka osobu, ktorú uviedli na zápisnom lístku
b) v ŠKD sa žiaci správajú podľa pokynov vychovávateliek, bez povolenia sa nevzďaľujú a neodchádzajú domov
c) na žiakov v ŠKD sa v plnom rozsahu vzťahuje školský poriadok
d) prevádzka v ŠKD začína o 11.30 hod a končí o 17.00 hod.
e) ranná prevádzka ŠKD od 6:30 - 7:15 hod.
Článok 10
Organizácia vyučovania
1. Vyučovanie začína o 7.45 hod, 1x do týždňa začína pre žiakov 9. ročníka o 7:00 hod.
2. Rozvrh hodín, plán dozorov učiteľov sa nachádza v zborovni a v riaditeľni školy. Vyučujúci sú povinní dodržiavať ich.
3. Škola má schválený plán zasadnutí pedagogickej rady a pracovných porád na celý školský rok a tvorí prílohu v dokumentácii školy.
4. Cvičenia na ochranu života a zdravia a didaktické hry v prírode škola zabezpečuje podľa samostatných plánov.
6. Ostatná organizácia školského roka je zabezpečovaná podľa Pedagogicko-organizačných pokynov MŠ SR schválených pre príslušný školský rok.
Článok 11
Záverečné ustanovenia
1. Zmeny a doplnky školského poriadku schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade, pracovných poradách, prípadne po pripomienkovaní rodičov na RZ.
2. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť so školským poriadkom žiakov triedy ako aj ich rodičov.
3. Školský poriadok nadobúda účinnosť dňom 1. 10. 2024.
Mgr.Darina Deáková,
riaditeľka školy